تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

  منطقه 22_نام صفحه:آبرسانی_تاریخ چاپ:اردیبهشت94_نام نویسنده :محمدخادمی_تعداد کلمات :1400

  مدیر طرح های ابرسانی منطقه:

  طرح های برای آبرسانی مطلوب تر برای منطقه داریم

  درگذشته منطقه22 شامل یک محله مسکونی به نام دهکده المپیک بوده، اما امروزه در مدت زمان کوتاهی تعاونی های مسکونی در نقاط گوناگون این منطقه ساخته شده و جمعیت قابل توجه ای را در دل خود جای داده است.

  از سوی دیگر قرار گرفتن محیط های تفریحی فرامنطقه ای موجب شده است که روزانه هزار نفر از هموطنان وارد این منطقه شوند، همچنین ساخت وسازها وفعالیت گسترده انبوه سازان مجتمع ها وبرج های مسکونی بسیاری در ارتفاعات حاشیه بزرگراه همت شکل گرفته یا در حال شکل گرفتن قرار دارند که با تکمیل این طرح ها ساختمان سازی در آینده نه چندان دور جمعیت فعلی ساکن در این منطقه170 هزار نفر هستند که قرار است تا چند سال آینده به بیش از 500 هزار نفر برسد، اما با همین جمعیت هراز گاهی شاهد آن هستیم که نهادهای خدماتی در حوزه کاریشان نمی توانند نیاز های اولیه یک زندگی را در محلات این منطقه فراهم کنند چه برسد به اینکه تا چند سال آینده جمعیت منطقه به بیش از 3 برابر فعلی می رسد، یکی از این نهاد ها اداره آب است، به همین خاطر گفتگویی ترتیب داده ایم با« غلام رضامرادی زاده» مدیر طرح های آب رسانی شرکت آب و فاضلاب منطقه22 که در ادامه می خوانید:

  با کمبود مخزن مواجع هستیم

  او در ابتدای صحبت هایش می گوید:« جمعیت ساکن این منطقه170 هزار نفر در قالب نزدیک به 55 هزار خانوار از طریق47 حلق چاه عمیق در 120 کیلومتر لوله کشی در محدوده منطقه آب شرب این جمعیت تامین می شود.

  همچنین 18 کیلومتر خطوط لوله کشی جمع آوری آب در این منطقه وجود دارد و55هزار متر مکعب حجم مخازن آب منطقه است که این حجم مخزن در قالب 14 مخزن در محله های گوناگون منطقه22 راه اندازی شده است.

  در حال حاضر با این تعداد جمعیت ساکن در منطقه با 30هزار متر مکعب مخزن آب کمبود مواجع هستیم، که برنامه برای این کمبود در نظر داریم.

  طرح های آبرسانی منطقه 

  به گفته مرادی زاده اداره آب منطقه پیرو سیاست گذاری های که مدیران شهری برای منطقه 22 به عنوان منطقه نمونه پایتخت و حتی کشور ترسیم کرده اند، اقداماتی را در دستور کار خود قرار داده است.

  بزرگترین تصفیه خانه آب خاورمیانه در شمال منطقه ما در حال ساخت قرار دارد، که در حال حاضر نزدیک به 80 درصد پیشرفت فزیکی دارد، اما به دلیل مشکلات مالی این طرح هنوز مورد بهره برداری قرار نگرفته است، این طرح آبرسانی قرار بود در پایان سال گذشته وارد شبکه آبرسانی شود که امیدواریم در سال جاری این طرح مهم آبرسانی کشور مورد بهر برداری قرار بگیرد.

  بخش عمده آب رسانی منطقه در آینده نزدیک از تصفیه خانه شماره 6 تهران تامین خواهد شد که آب آن نیز از سد لتیان و کرج تامین می شود، به طوری که یک هزار 900 لیتر در ثانیه آب از این تصویه خانه وارد مدار آبرسانی منطقه خواهد شد.

  یکی از طرح های ساخت و سازی که در منطقه ما در حال انجام است مربوط به طرح تفریحی هزارویک شهر است که در زمان بهره برداری این طرح آب مورد نیاز این مجموعه در هر ثانیه 120لیتر آب شرب نیاز این مجموعه خواهد بود، طرح مسکونی 28هزار واحد مسکونی دربلوار شهید اردستانی و پژوهش در حال ساخت است که این مجموعه نیز در زمان بهره برداری و سکونت نیازمند آبرسانی دارد.

  گسترش شبکه آبرسانی

  منطقه 22 به دلیل پراکندگی چند شهرک مسکونی نیازمند انتقال و لوله گذاری است، که در این خصوص مدیر طرح های آبرسانی اداره آب منطقه می گوید :«در حال حاضر 100 کیلومتر خطوط آبرسانی در منطقه وجود دارد، که باید تا سال1415 یعنی 21 سال آینده که جمعیت منطقه به 850 هزار نفر می رسد، باید خطوط لوله کشی آب منطقه به 540 کیلومتر یعنی 4 برابر لوله کشی فعلی توسعه پیدا کند، 45 کیلومتر خطوط لوله گذاری برای جمع آوری آب ، بیش از 170 هزار متر مکعب مخزن جدید و 16 حلق چاه جدید برای بخشی از تامین آب مخازن باید راه اندازی شوند.البته این فعالیت ها در صورتی است که تصویه خانه شماره 6 که در شمال منطقه در حال ساخت است مورد بهره برداری برسد در نظر گرفته شده است در غیر این صورت باید برنامه دیگری برای تامین آب مورد نیاز جمعیت منطقه پیش بینی کنیم.

  او ادامه می دهد:« مشکلی از لحاظ آب شرب بد کیفیت در محلات منطقه وجود ندارد چرا که چاه ها در عمق بسیار زیاد در اطراف رودخانه کن راه اندازی شده اندکه این موضوع باعث بالا بودن کیفیت آب است.

  بیش از 95درصد آب شرب واحد های مسکونی شهرک ها و محلات منطقه از سوی اداره آب تامین می شود، در صورت نیاز هر واحد مسکونی به آب شرب ظرف مدت 2ماه آب شرب به آن محل مورد نظر انتقال پیدا می کند، در 4سال گذشته 2مخزن آب با وسعت 34هزار متر مکعب ساخته شده است که تا چند ماه آینده مورد بهره برداری قرار می گیرد.

  دراین 4سال اخیر 34 هزار واحد مسکونی تهدپوشش آبرسانی قرار داده ایم، در این مدت تمامی محلات شمال همت از دهکده المپیک تا شهرک شهید باقری و همچنین بلوار کوهک را آبرسانی انجام شده است.

  شهرک مروارید، الهیه و بلوار اردستانی نیز تهد آبرسانی اداره آب نبودند که این محله نیز از نعمت آب شرب بهره مند شده اند، البته از تصویه خانه شماره 6 تا غربی ترین محله منطقه 11 کیلومتر طول دارد که برای بهر مندی آب این تصویه خانه در این محله اقدام به راه اندازی لوله کشی کرده ایم که نزدیک به 6 کیلومتر آن انجام شده است.

  اعتبارات کافی نیست

   او به اعتبارات دولتی نیز اشاره می کند، می گوید :« متاسفانه اعتبارمناسبی را دولت برای توسعه آبرسانی در منطقه22 نداشته است و این بخش از فعالیت ها از اعتبارات درآمدی شرکت آب و فاضلاب منطقه تامین شده است، البته در خواست های اعتباری را نیز از معاونت مالی استانداری و فرمانداری تهران انجام داده ایم.

  انتقال آب از پر مخارج ترین طرح های عمرانی اداره آب هستند، چرا که لوله های انتقال آب از نوع چدن هستند و هزینه زیادی را برای انتقال آب می طلبد.

  مشکل دیگر که روند فعالیت اداره آب را در منطقه22 کند کرده است، نداشتن زمین برای ساخت مخزن و هزینه حفاری خطوط آبرسانی است.

  در راستای همکاری بین شهرداری منطقه22و اداره آب توافق نامه بین این دو دستگاه به امضاه رسیده است که این توافق نامه در کشور تا به حال به این شکل انجام نشده است، در این قرار داد اداره آب مسئول تامین آب شرب محیط های عمومی شهر در مدت زمان مشخص در هر ثانیه 182 لیتر آب را برعهده گرفته است و شهرداری منطقه در زمینه انتقال آب و جمع آوری فاضلاب در منطقه طرح های عمرانی را به اجرا می رساند که برای این طرح ها 980 میلیارد تومان هزینه آن برعهده شهرداری منطقه است، که سهم آب رسانی از این توافق نامه 90 میلیارد تومان است و 890 میلیارد دیگر مربوط به فاضلاب کشی منطقه است.

  طرح های مورد بهره برداری

  مخزن 15هزار متر مکعبی آب که در بلوار شهید اردستانی از سال گذشته آغاز به ساخت شده است، که در حال حاضر90 درصد فعالیت فزیکی آن به اتمام رسیده و تست آزمایشی آن نیز به اجرا در آمده که در تابستان سال جاری موردبهره برداری قرار می گیرد.

  مخزن دیگری که در سال گذشته شروع به فعالیت آن آغاز شده است، مربوط به مخزن 15 هزار مترمکعبی شهرک شهیدباقری است که محلات مسکونی اطراف دریاچه، بلوار امیرکبیر و بلوار کوهک را آبرسانی می کند، که این طرح نیز تا پایان سال موردبهره برداری قرار می گیرد.

  مخزن 17 هزار متر مکعبی است که در همجواری شهرک امیددژبان ساخته شده و قرار است این محزن تا چند ماه دیگر مورد بهره برداری قرار بگیرد این مخزن تامین آب محلات شرقی منطقه را برعهده دارد.

  20 میلیارد 700 میلیون تومان هزینه ساخت این مخزن شده که از سال 90 فعالیت اجرای آن آغاز شده است، این مخزن از لحاظ ویژگی نزدیک ترین مخزن آب شرب تصویه خانه شماره 6 تهران به حساب می آید.

  او ادامه می دهد :« خط انتقال آب نیز در سال جاری 8 کیلومتر انجام می شود، که با اعتبار 9 میلیار تومان به اجرا می رسد.شبکه توزیع آب 15 کیلومتر لوله گذاری صورت می گیرد در سال جاری و 4 کیلومتر لوله کشی با هدف بازسازی لوله آب در محله دهکده المپیک به دلیل قدمت 40سال آن انجام می شود.

   


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ چهار شنبه 16 ارديبهشت 1394 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : منطقه ,آبرسانی ,مخزن ,هزار ,لوله ,برداری ,بهره برداری ,برداری قرار ,مورد بهره ,تصویه خانه ,خانه شماره ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز سه شنبه 4 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55472
 • تعداد مطالب :149692
 • بازدید امروز :559202
 • بازدید داخلی :50021
 • کاربران حاضر :173
 • رباتهای جستجوگر:484
 • همه حاضرین :657

تگ های برتر